Att lyssna till staden: Bokrelease och panelsamtal
Lördagen den 18 oktober kl. 17.00 på Lunds konsthall
Introduktionen leds av konstnären Maj Hasager och tonsättaren Ask Kæreby, som tar med er på en vandring i Klostergården och delar med sig av sina tankar bakom verket.
Panelsamtalet kretsar kring offentlig konst – särskilt den deltagarbaserade – som en plattform för dialog, gemenskap och rätten att definiera en stad och dess sociala gemenskaper. Maj Hasager, Ask Kæreby och forskaren Erika Larsson diskuterar hur konst i det offentliga rummet kan bidra till sociala förhandlingar, lyssnande och kollektiva emotionella processer. Moderator är Ellen Suneson, forskare i konsthistoria.
Boken sammanfattar hela projektet, som sträcker sig över tre år (2022–2025), i alla dess delar, med texter av konstnärerna, kuratorerna och initiativtagarna bakom verket. Daniel Zachrisson har gjort illustrationer och grafisk formgivning.
Läs mer om evenemanget hos Lunds konsthall
Om konstnärerna
Maj Hasager är rektor för Konsthögskolan i Malmö och är en dansk konstnär bosatt i Köpenhamn. Hon har en forsknings- och dialogbaserad utgångspunkt i sitt konstnärskap, där hon främst arbetar med text, ljud, video och foto.
Ask Kæreby är en dansk tonsättare och kompositör, också bosatt i Köpenhamn. Hans konstnärliga praktik är tvärvetenskaplig och forskningsbaserad, med experimentell komposition, soundscape och elektroakustisk musik.
Foto: Maj Hasager